петък, 30 септември 2016 г.

На тази дата: 30 септември 2010 г. Скандалните карикатури на Мохамед излизат в книга

На 30 септември 2010г. в Дания официално бе премиерата на биографичната книга на
Флеминг Розе „Тиранията на мълчанието”. Този журналист е редакторът, който бе одобрил публикацията на знаменитите карикатури на Мохамед в датския вестник Jyllands-Posten през 2005 г., с което предизвика вълна от недоволство и актове на агресия и насилие в ислямския свят.

Навремето имаше случаи на бурни протестни демонстрации в Близкия изток, призиви за търговско ембарго на Дания и бойкот на датския бизнес и стоки, масово явление бе горенето на флага на тази страна, бяха нападани посолства и т.н.
Нито един датски вестник не се осмели да препечата карикатурите до февруари 2008 г., когато се появиха в изданието Politiken.

През същата година бе предотвратен заговор за убийството на журналисти, свързани с тази публикация, както и бяха разкрити планове за бомбардиране на редакцията на Jyllands-Posten от страна на ислямски терористи.

От 2008 г. насам, обаче така или иначе карикатурите на Мохамед бяха публикувани вече, къде ли не в интернет и западните печатни медии.
Оле Волерс Олсен, датски посланик в Алжир, публично заяви, че макар да разбира нуждата от свобода на словото в родината му и дебатите относно същата, то журналистите трябва да си дават сметка, че всяко продължаване на тази история води до демонстрации, бунтове и понякога кървави събития и подхранва най-вече радикалната ислямска пропаганда.

Авторът на книгата Флеминг Розе заяви, че не е искал самоцелно произведението му да бъде обидно предизвикателство за мюсюлманите по света. „Аз само разказвам историята на карикатурите и ги публикувам в контекста на биографичния си разказ, което не бива да се оценява като предизвикателно”, добави още журналистът.

Датската публика междувременно видя още по-провокативна книга – мемоарите на художника, направил скандалните рисунки – Курт Вестергаард, който за малко не беше убит от атентатор-ислямист през януари тази година (сомалийски мюсюлманин нахлу тогава в дома му с брадва). Автобиографията  се нарича „Мъжът зад рисунките”.